Do zdjęć wykorzystanych w tym poście dumnie pozował mój kot. Choć może powinnam podpowiedzieć, że dał się przyłapać w różnych zabawnych pozach i minach ;)

 • Napoleon I bał się kotów.
 • Koty można nauczyć chodzenia na smyczy, choć wymaga to cierpliwości i regularnych treningów. Im młodszy kot, tym szybciej  osiągniemy rezultaty.
 • Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty to zwierzęta towarzyskie. Jeżeli przebywają wśród ludzi, reagują kiedy się do nich mówi i potrafią na swój sposób odpowiadać. Cieszy je towarzystwo człowieka. Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze.
 • Ludzie, którzy są uczuleni na koty, w rzeczywistości są uczuleni na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jeżeli kot jest często kąpany, alergicy znacznie lepiej znoszą jego obecność.
 • Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami.To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie.
 • Koty nie mają obojczyka. Ten "brak" sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa.
 • Koty mają tzw. trzecią powiekę. Zapobiega ona wysychaniu oczu oraz powstawaniu innych uszkodzeń. Kiedy kot jest chory, jego trzecia powieka często zamyka się połowicznie, co jest łatwo zauważalne dla jego właściciela. 
 • Można odgadnąć nastrój kota patrząc w jego oczy. Przestraszony lub podekscytowany kot ma duże i okrągłe źrenice. U zdenerwowanego kota źrenice są zwężone. Rozmiar źrenicy zależy w równym stopniu od emocji, co od natężenia światła.
 • Koty mogą spać do 15 godzin dziennie. To czyni z nich jedne z największych śpiochów wśród ssaków.
 • Kot potrafi skakać siedem razy wyżej, niż wynosi jego własna wysokość.
 • Jeżeli kot bardzo się spieszy, może biec z prędkością około 50 km/h.
 • Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory....uwielbia skakać na szafę, a później na karnisz..co często skutkowało jego naprawą...
 • Powszechnie uważa się, że koty nie rozróżniają kolorów. Jednak ostatnie badania wykazały, że rozróżniają one na pewno niebieski, zielony i czerwony.
 • Większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Białe koty, u których tylko jedno oko jest niebieskie, są głuche na ucho znajdujące się po stronie niebieskiego oka. Przypadłość ta nie dotyczy kotów o oczach zielonych lub pomarańczowych.
 • Kocia mama sama uczy swoje młode, jak korzystać z kuwety.
 • To jak traktowane są koty we wczesnym dzieciństwie wpływa na ich późniejsza osobowość...o zgadzam się...dostałam ją w wieku 3mcy - kot był rozpuszczony i tak już zostało...
 • Wykastrowane kocury żyją średnio o 3 lata dłużej od niekastrowanych.
 • W starożytnym Egipcie zabicie kota było przestępstwem, za które groziła kara śmierci. Jeżeli kot umarł śmiercią naturalną, na znak żałoby wszyscy członkowie rodziny, do której należał kot musieli golić brwi.
 • Koty nie lubią krzyków i gwałtownych ruchów, nie powinno się więc wybierać ich na pupili małych dzieci... wraz z przyjazdem gości ucieka pod telewizor
 • Koci słuch jest niezwykle czuły. Pozwala mu to słyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe niż słyszy człowiek....gdy otwieram drzwi na klatce już czeka pod drzwiami - w domu
 • Głaskanie kota łagodzi stres, a jego mruczenie działa uspokajająco.
 • Kot niekiedy okazuje uczucie przynosząc właścicielowi zabitą zdobycz. Jednak niektóre koty robią to, gdyż uważają swoich właścicieli za nieudolnych łowców (niczym kocięta), których należy karmić i nauczyć polować....ćmy, muchy i wszelkiego rodzaju małe owady - jej przysmaki :P
 • Koty posiadają dodatkowy zmysł - połączenie zmysłu powonienia i smaku i dodatkowy receptor, tzw. organ Jacobsona w górnej części podniebienia. Cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona, wysyła impulsy nerwowe do mózgu...czując ciasto zasiada przed szybą piekarnika i czeka:P..uwielbia ciasto drożdżowe
 • Koty poświęcają swojej toalecie blisko trzecią część dnia...dotknięcie brudną ręką kwituje ucieczką
 • Zadowolony kot trzyma ogon wysoko uniesiony do góry.
 • Prawie 10% wszystkich kości kota znajduje się w jego ogonie.
 • Puls kota wynosi 110-170 uderzeń na minutę. Najłatwiej wyczuć go w miejscu, gdzie tylna łapa łączy sie z tułowiem.
 • Kąt widzenia kota wynosi około 185 stopni.
 • Gepardy to jedyne koty, które nie mogą chować pazurów.
 • Najwrażliwsze włosy na ciele kota to wąsy, brwi oraz włosy znajdujące się pomiędzy poduszeczkami palców.
 • U ludzi i kotów te same rejony mózgu odpowiedzialne są za emocje.
 • Mózg kota bardziej przypomina ludzki niż psi.
 • W ciele kota znajduje się 230 kości, w ciele człowieka - 206.

Fakty i mity

Kot zawsze spada na cztery łapy.
Kot powinien codziennie pić mleko.


Czy te dwa powszechnie znane i często powtarzane stwierdzenia są prawdziwe? Właściwa odpowiedź na to pytanie brzmi NIE.


Oto najczęściej powtarzane mity na temat kotów.

Mit: Kot zawsze spada na cztery łapy.
Fakt: O ile koty instynktownie spadają nogami w dół i mogą przetrwać upadek z dużej wysokości, może się również zdarzyć, że w wyniku takiego "lotu" kot połamie sobie kości. Odpowiednie zabezpieczenie balkonu i okna może zapobiec nieszczęśliwym upadkom.

Mit: Kot powinien codziennie pić mleko.
Fakt: Koty zazwyczaj lubią mleko ale go nie potrzebują, jeżeli są właściwie odżywiane. Niektóre koty mogą nawet nabawić się biegunki, jeżeli wypiją go zbyt dużo. Jeżeli zamierzamy w ogóle podawać kotu mleko - to tylko w małych ilościach i niezbyt często.


Mit: Kastrowane koty automatycznie przybierają na wadze.
Fakt: Podobnie jak ludzie, koty tyją, gdy za dużo jedzą i nie zażywają ruchu. Jeżeli kot zostanie wykastrowany w chwili, gdy jego zapotrzebowanie energetyczne ze względu na rozwój jest jeszcze dosyć duże, isntieje niebezpieczeństwo, że pozostanie przy swoich zwyczajach żywieniowych i szybko utyje. Właściciele kotów przede wszystkim nie powinni przekarmiać swoich pupilków.

Mit: Koty nie chorują na wściekliznę.
Fakt: Wszystkie ssaki, włączając w to koty, mogą chorować na wściekliznę. Podobnie jak psy, koty należy regularnie szczepić przeciw tej chorobie.

Mit: Koty trzymane w domu nie mogą się niczym zarazić.
Fakt: Pomimo przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, koty są wciąż narażone na kontakt z zarazkami przenoszonymi drogą powietrzną lub przyniesionymi przez ich właściciela na obuwiu lub ubraniu. Nawet najbardziej "domowe" koty czasem opuszczają swoje siedziby i są wówczas narażone na styczność z różnymi chorobami i pasożytami poprzez kontakt z odchodami innych zwierząt.Mit: Koty zarażają się tasiemcem poprzez zjedzenie zepsutego pożywienia.
Fakt: Zwierzęta domowe zarażają się tasiemcem poprzez połykanie pcheł, noszących w sobie tego pasożyta. Koty mogą się też zarazić zjadając zainfekowane myszy lub inne drobne zwierzęta.

Mit: Dodawanie czosnku do karmy kotów pomaga w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego.
Fakt: Czosnek może poprawić walory smakowe kociego jedzenia, ale nie ma żadnego wpływu na robaki żyjące w jego przewodzie pokarmowym. Najskuteczniejszą metodą jest uczciwe leczenie za pomocą środków przepisanych przez weterynarza.

Mit: Kobiety w ciąży nie powinny trzymać kotów.

Fakt: Niektóre koty mogą być zarażone toksoplazmozą, która może mieć zły wpływ na rozwój płodu w łonie matki. Ginekolodzy ciągle jeszcze zalecają przyszłym matkom pozbycie się kota, jednak nie jest to konieczne, ponieważ pierwotniaki rozwijają się tylko w kale kota. Ciężarna kobieta może się nimi zarazić bezpośrednio lub pośrednio, np. kiedy przetrze usta ręką, którą uprzednio usuwała kocie odchody z kuwety. W zupełności wystarczy aby przyszła matka unikała kontaktu z kocią "ubikacją" i scedowała obowiązek jej czyszczenia na innego z domowników.


Mit: Zmysł równowagi kota jest ulokowany w jego wąsach.
Fakt: Kot używa wąsów jako "czujników" do badania otoczenia, a nie do zachowywania równowagi.

Mit: Zwierzęta leczą swoje rany liżąc je.
Fakt: W rzeczywistości lizanie może tylko spowolnić proces gojenia i spowodować większe uszkodzenie rany.

Mit: Każda kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć młode.

Fakt: To całkowicie wyssane z palca przekonanie spowodowało już w kocim istnieniu nieskończenie wiele cierpień. Olbrzymie masy włóczących się kotów, wyrzucone, utopione lub otrute kociaki oraz wiecznie przepełnione schroniska dla zwierząt to skutki braku kontroli nad rozmnażaniem się kotów. Poza tym ciąża u kotki może być czynnikiem, który ujawni ukryte dotąd choroby. Nie istnieją żadne medyczne przesłanki ku temu, aby kotka rodziła "dla zdrowia"
Przesądy z różnych stron świata
 • Kichanie kota to dobry omen dla osoby, która je usłyszy. - włoski przesąd
 • Kto nocą zobaczy białego kota, powinien mieć się na baczności. - przesąd amerykański
 • Sen o białym kocie to zapowiedź szczęścia. - przesąd amerykański
 • Jeżeli kot myje się za uszami, to znak, że będzie padało. - przesąd angielski
 • Przekraczanie strumienia z kotem na rękach przynosi pecha. - przesąd francuski
Obcy czarny kot na werandzie oznacza pomyślność i dobrobyt. - przesąd szkocki


Jak obliczyć wiek kota?Generalnie koty żyją dłużej niż psy. Średnia długość życia kota waha się od 12 do 14 lat, choć nie należą do rzadkosci koty dożywajace nawet do 20 lat. Długość życia naszych ulubieńców zależy od wielu czynników takich jak m.in. tryb życia (koty "wałesające się" żyją średnio 8 lat).


Odżywianie, opieka weterynaryjna, czynniki genetyczne itd. Przyjęło się uważać, że siedmioletni kot to "kot w średnim wieku", a dziesięcioletni to to już niestety - staruszek.

Poniższe zestawienie pomoże Ci przeliczyć wiek kota na "ludzki" wiek.

Wiek kota: ...............Wiek człowieka:

6 miesięcy...................................10 lat
8 miesięcy...................................13 lat
1 rok...........................................15 lat
2 lata........................................24 lata
4 lata........................................32 lata
6 lat............................................40 lat
8 lat............................................48 lat
10 lat..........................................56 lat
12 lat........................................64 lata
14 lat........................................72 lata
16 lat..........................................80 lat
18 lat..........................................88 lat
20 lat..........................................96 lat
21 lat........................................100 latKocie Rekordy


Najstarszy kot, o którym wiadomo, odszedł z tego świata w roku 1939 w wieku 36 lat (średnia długość życia kota wynosi 17 lat). Nazywał się Puss i należał do niejakiej pani Holway z hrabstwa Devon w Wielkiej Brytanii.

Największym kotem domowym był Himmy należący do mieszkańca Queensland w Australii - Thomasa Vyse'a. Himmy pod koniec swego życia (w 1986 roku) osiągnął wagę 21,3 kg. Jego wysokość w kłębie wynosiła 38 cm., a długość prawie metr.

Najmniejszy kot domowy nazywa się Tinker Toy i jest własnością państwa Taylorville z Illinois (USA). Należy on do rasy kotów himalajskich. Jego wysokość wynosi 7 cm, a długość 19 cm.

Największej ilości potomstwa doczekała się kotka o imieniu Dusty z Bonham w Teksasie (USA). W ciągu 17 lat swojego życia (do roku 1952) urodziła 420 kociąt.

Najstarszą kocią mamą była Kitty należąca do Johna Johnstone'a z Wielkiej Brytanii. Swoje ostatnie kocięta urodziła w 1987 roku w wieku 30 lat. W sumie w ciągu całego swojego 32-letniego życia urodziła ona 218 kociąt.

Największy koci miot liczył 19 kociaków. Rekord ten został zanotowany w 1970 roku i należy do kotki syjamskiej, będącej własnością V. Gane'a z Church Westcote w Wielkiej Brytanii.

Najlepszą "łapaczką myszy" była kotka należąca do gorzelni Glenturret Distillery Ltd. w Crief, w Wielkiej Brytanii. Kiedy umarła w roku 1987 w wieku 24 lat, suma upolowanych przez nią myszy wynosiła 28 899. Daje to średnią trzech upolowanych myszy dziennie.


_____________________________________________________________
Wszystkie zdjęcia umieszczone tym poście są wyłącznie moją własnością.
Kopiowanie ich jest łamaniem praw autorskich.
Tekst:
http://koty.wikidot.com/ciekawostki
http://www.cats.alpha.pl/kocierekordy.htm
http://www.cats.alpha.pl/wiekkota.htm
http://www.cats.alpha.pl/informacjeokotach.htm
http://www.koty.zafriko.pl/kat/ciekawostki_o_kotach

2 komentarzy:

 1. Dość ciekawe.Nie wiedziałam, że koty tak szybko biegają ; ) Lubię koty i mam u babci dwa Pusię(durne imię nadane przez moją siostrę) i Edwarda(jej synek). Są to raczej takie zwykłe podwórkowe koty.
  A te przeliczenia na wiek ludziki, to tylko do kotów się tyczą, czy do psów też?

  OdpowiedzUsuń
 2. Biegają biegają :P U mojego ta funkcja włącza się najczęściej gdy ma dostać jedzenie. Wtedy przychodzi na komendę...w innych przypadkach udaje, że nie słyszy...- kot nagle ogłuchł -..heheh..
  Chciałam mu (jej:P) kiedyś towarzystwo sprowadzić ale jest zbyt zazdrosna i nieufna :/
  Wiek psów przelicza się tak samo jak u kotów :)...Pusia...moja znajoma też dała tak kotu na imię.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.