Bateria jest bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym elementem komputera. Od niej zależy długość jego pracy. Niezależnie czy posiadamy stary komputer, czy nowy warto wiedzieć, co można zrobić, aby wydłużyć jej działanie.

Nowy laptop:
Po zakupieniu laptopa najlepiej  przeczytać instrukcję obsługi, w której znajdziemy informacje dotyczące jego użytkowania, a przede wszystkim sposobu używania baterii. Żaden nawet najbardziej nowoczesny laptop z genialnym oprogramowaniem nic nam nie da, jeśli bateria będzie działała krótko, a w pobliży nie będzie miejsca, żeby podpiąć zasilacz. Z instrukcji dowiemy się m.in. co służy baterii, a co nie, a także czy potrzebne są jakieś dodatkowe czynności np. formowanie - kilkakrotne ładowanie i rozładowywanie baterii.


Używany laptop lub 2 letni: 
Po zakupie takiego laptopa lub posiadaniu 2 letniego najlepiej jest oddać baterię do regeneracji. Bateria baterii nierówna. Jedna prawidłowo używana może wystarczyć na 1 rok inna na 3 lata. Co służy baterii? Czyli co zrobić aby nasza bateria lubiła nas bardziej? :)

Jak przedłużyć czas działania baterii?
Czyli co zrobić, aby bateria lubiła nas bardziej? :)
  • Trzymanie w lodówce
... nie przesłyszeliście się. Jeśli używamy laptopa na zasilaczu można wyciągnąć baterię, wsadzić do woreczka i schować do lodówki, byle nie do zamrażarki. To wydłuży jej żywotność, ponieważ bateria lubi niskie temperatury, lecz nie poniżej zera. Trzeba liczyć się z tym, że taki manewr może się wiązać z przypadkową utratą danych, jeśli nastąpi spadek prądu w gniazdku.
  • Kupienie większej ilości pamięci RAM...
sprawi, że komputer będzie pracował szybciej, i nie będzie tak obciążony. Będziemy mogli szybciej wykonać nasze zadania.
  • Wymiana dysku twardego na SSD.
Dzięki temu zyskamy nawet do 1 godziny pracy baterii, a także wydajność komputera znacznie wzrośnie.
  • Przechowywanie baterii rozładowanej do połowy. 
Całkiem wyładowana może się więcej nie naładować, a naładowana maksymalnie może stracić swoją pojemność.
  • Korzystanie z 2 trybów: 
uśpienia i hibernacji. Uśpienie gdy nie używamy komputera do kilkunastu minut. Hibernacji, gdy nie używamy komputera do kilku godzin. Ten tryb nie zużywa żadnej energii.
  • Ładowanie baterii rzadko, jeśli to tylko możliwe
Bateria ma określoną ilość cyklów. Osoby, które często zmieniają miejsce pracy nie powinny zmieniać sposobu jej używania. Jeśli nie będziemy używać jej przez dłuższy czas możemy rozładować ją trochę. To wydłuży jej żywotność.


Co baterii nie służy?

Korzystanie z wielu aplikacji na raz
Jednoczesne pisanie w Wordzie, szukanie informacji, rozmawianie przez komunikator, pisanie na forach i w przerwach oglądanie filmów przesyłanych przez znajomych. Trzeba się ograniczyć tylko do tych, które są nam konieczne do pracy.
Kupowanie baterii na zapas
Baterie starzeją się czy ich używamy, czy też nie. Będziemy mogli szybciej wykonać nasze zadania.
Słuchanie muzyki podczas pracy na komputerze.
Lepszym pomysłem jest znalezienie odtwarzacza mp3 lub mp4 w zależności co kto lubi. Trzymanie włączonego sprzętu, którego się nie używa np. wifi, bluetooth.
Oglądanie filmów bezpośrednio z płyty DVD
Zamiast tego lepiej przekopiować go na twardy dysk i z niego oglądać film. Dzięki temu bateria będzie zużywać znacznie mniej energii.
Pracowanie tylko na zasilaczu
Należy zamiast tego co jakiś czas pracować na baterii, nawet jeśli nie ma takiej potrzeby (raz w tygodniu). Bateria jest tak skonstruowana, aby była najbardziej wydajna pracując w różnych trybach.
Wystawianie jej na światło słoneczne i wysoką temperaturę
Najlepiej przechowywać w miejscu suchym i chłodnym.
Używanie zewnętrznych myszy zamiast touchpada


___________________________

~~ Estetka ~~

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.