Dynastia Tudorów (ang. The Tudors)
historyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez telewizje BBC oraz Showtime. Akcja serialu rozgrywa się w Anglii w czasach rządów Henryka VIII. Opisuje życie dworskie pełne zdrad i intryg. Ukazuje genezę konfliktów europejskich owych czasów. Namiętności pomieszane z walką dynastyczną oraz tło powstania Kościoła anglikańskiego. Oto nietypowe ujęcie sylwetki króla Henryka VIII w wieku lat dziewiętnastu, kiedy to seksowny wówczas młodzieniec odziedziczył tron, fortunę i niewyobrażalną władzę. Pełen seksu, skandali i agresji serial Dynasta Tudorów ukazuje go z całkiem nowej perspektywy. Zobacz co rozgrywało się za zamkniętymi drzwiami gabinetu oraz sypialni króla, który na zawsze odmienił bieg historii.


Pierwszy sezon serialu Tudorowie opowiada o początkach władzy Henryka VIII, kiedy skuteczność jego rządów jest testowana przez międzynarodowe konflikty oraz wewnętrzne intrygi dworskie. Napięcie wywołane chęcią posiadania męskiego potomka przez króla, pozwala na wzrost znaczenia Anny Boleyn oraz marginalizację legalnej żony Katarzyny Aragońskiej. Serial składa się z czterech sezonów. Nakręcono w sumie 38 odcinków. Dozwolony jest dla widzów od 16 lat. (TV Serial 2007–2010)

Ciekawostki:

  • W pierwszym odcinku 1 sezonu Katarzyna Aragońska modli się w języku angielskim. Katolicy w XVI wieku modlili się jednak w języku łacińskim. Zmiana na języki narodowe nastąpiła dopiero w XX wieku.
  • W serialu pojawia się widok na Plac Świętego Piotra wraz z kolumnadą. W rzeczywistości została zbudowana w okresie Baroku, ponad 100 lat później.
  • Film kręcono w studiu filmowym Ardmore w Irlandii.
  • Hasłem promującym serial jest: "Prepare to Reign" (Przygotowany do władzy)
  • Pałac Whitehall, który w serialu praktycznie od pierwszego odcinka traktowano jako siedzibę Henryka VIII, trafił w ręce króla dopiero po obaleniu kardynała Wolseya w 1530 roku.
  • 30 głównych planów i 300 ogólnych zostało specjalnie stworzonych na potrzeby serialu
  • Kopie oryginalnej biżuterii króla Henryka VIII zostały specjalnie wypożyczone z Laba we Włoszech. W serialu używał ich Jonathan Rhys Meyers.
  • Na potrzeby serialu stworzono ponad 5 tysięcy różnych rekwizytów, w tym ponad sto dla Henryka.
  • By stworzyć wierną scenografię do serialu na początku opracowano olbrzymią mapę pałacu Whitehall, aby wytyczyć logiczne trasy przemieszczania się aktorów z jednej komnaty do drugiej. Dzięki temu ustalono, które sale należy ze sobą połączyć etc.
  • Ponieważ nie było możliwości uszycia wszystkich sukien jakie nosiły postacie w serialu część zakupiono w Krakowie, Madrycie, na Litwie i w Los Angeles.
O filmie:

Dynastia Tudorów
Na Youtube znalazłam pierwszy odcinek z polskim lektorem. Dzięki niemu możecie zdecydować, czy opłaca się sięgnąć po ten tytuł. Niech Was jednak nie zwiedzie screen cały film tak nie wygląda - no może pół ;). Scenarzyści postawili na erotyzm kipiący zewsząd, jednak nie gra tu pierwszych skrzypiec. Dworskie intrygi, niedomówienia, zdrady - to główne atuty serialu. W ramach ciekawostki mogę dodać, że Jonathan Ryhs-Meyers pracował kiedyś jako model - można to dostrzec w jego charakterystycznym chodzie, jak również w sylwetce - lekko zgarbione plecy. Wprawdzie ładne buźki i nagość możemy zobaczyć w co drugim filmie - gdyby jego wartość opierała się tylko na tym zapewne ten serial nie zyskałby tylu widzów. Co ciekawe sam aktor (Jonathan Ryhs-Meyers) przyznaje, że nie lubi kręcenia scen erotycznych, ponieważ czuje się w nich niekomfortowo.

________________________________
 i.wp.pl - Tudors - Zdjęcie1: Source
 i.wp.pl - Tudors - Zdjęcie2 ( CBS ): Source
Zdjęcie 3 i 4: Source

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.