Dobrze radzę, jeżeli nie chcecie chodzić z parasolem albo zapasowym szalikiem czy czapką, bo TeVueN albo inna meteorologiczna stacyjka podała, że będą opady, to koniecznie zajrzyjcie na poniższe strony. Skończy się oglądanie pogodowej telewizyjnej telenoweli, która nijak się ma do rzeczywistości za oknem.
Czy czasem nie odnosicie wrażenia, że prognoza pogody prezentowana w TV jest zrobiona tylko po to, by coś lub kogoś zareklamować? Pogodynkę, firmę, produkt. Kurczę reklama, reklamę pogania, a przecież nie o to tu chodzi. Musicie przyznać, że pogoda nie może być kolejnym miejscem stworzonym tylko jako dodatek. 
Ileż to razy prognoza pogody zwyczajnie się nie sprawdziła? Ognisko, wyjazd czy spacer już zaplanowany, a tu po raz kolejny trzeba wszystko zmieniać, odwoływać. Można się nieźle wkurzyć. Po masie takich rozczarowań postanowiłam coś z tym wreszcie zrobić i zaczęłam przeszukiwać internet (tu jest przecież wszystko). Pomyślałam, że tam muszą być osoby, które znają się na tym lepiej niż "telewizja". Nie miałam jakiś wygórowanych oczekiwań w odniesieniu do prognoz długoterminowych. Chodziło mi o sprawdzalność pogody choćby na ten jeden dzień naprzód. Z poniższych stron często korzystam, więc mogę z czystym sumieniem Wam polecić :) 
Sądzę, że najważniejsza jest oczywiście pogoda ducha. Wtedy od razu świat staje się lepszy, przyjemniejszy, a co najmniej znośniejszy - ta ostatnia wersja dla pesymistycznych sceptyków. Zamiast latem tęsknić do zimowych chłodów, a zimą do opalania i wakacji. Postarajmy cieszyć się z pogody, którą mamy w danej chwili. Wtedy każda będzie przyjmowana przez nas z uśmiechem lub przynajmniej z brakiem narzekania. Chciałabym aby ta nasza narodowa cecha powoli zaczynała się zmieniać. I obcokrajowcy zaczęli kojarzyć nas nie tylko z kiełbasą i pierogami, ale także pogodą ducha, uporem, uśmiechem pojawiającym się mimo ciężkiej historii i przeciwności losu. Mam nadzieję, że właśnie Ty czytając tego posta zaczniesz się częściej uśmiechać i wyszukiwać pozytywne aspekty otaczającej rzeczywistości. Zobacz ile dobrego potrafi zdziałać jeden uśmiech czy miłe słowo skierowane do drugiego człowieka, choćby podczas codziennych zakupów. Cieszę się, że mieszkając w Polsce mogę doświadczyć tylu pór roku. Oczywiście gdy zapomnę szalika, a wiatr wydaje się przeraźliwie zimny nie skaczę z tego powodu ze szczęścia, ale wiem, że to cały urok tej aury. Herbata z cytryną w innych okolicznościach nie smakuje aż tak dobrze, nie sądzisz? Taki miły kontrast wzmacniający pozytywne uczucia :)

Prognoza pogody - najlepsze strony:


1. Łowcy burz - I tak w tamtym roku trafiłam na www.lowcyburz.pl. Od kiedy mam „dostęp” do tej strony, nareszcie wiem kiedy mogę się spodziewać jakiś niebezpiecznych zjawisk i uwierzcie stronę przetestowałam. Sprawdzalność 99,9 % to chyba niezły wynik w porównaniu ze „sprawdzalnością” telewizyjną czy onetowo-interiową czy tym podobną. Jedyny mankament tej stronki jest takowy, że posty pojawiają się jedynie w przypadku ostrzegania o niebezpiecznej pogodzie (intensywne opady, burze, trąby powietrzne, śnieżyce, itp.). Ale warto zajrzeć do nich na forum. Pojawiają się tam nieoficjalne prognozy pogody - nieoficjalnie niekoniecznie oznacza niesprawdzalne. Na tej stronce znajdziecie również miniaturkę mapy Polski, na której nanoszone są rejony narażone na występowanie groźnych zjawisk pogodowych.

2. Prognozy-pogody - Nadal brakowało mi prognozy codziennej i tak znalazłam www.prognozy-pogody.blog.pl. Oczywiście przetestowane. Czasami sceptycznie podchodziłam do niektórych zapowiedzi, jak chociażby ostatnio do lodowych opadów, ale jak zwykle informacja się sprawdziła. Po raz pierwszy widziałam na śniegu skorupę lodową. Przyznacie, że nic nie wskazywało na takie cóś. Koleżanka wjechała do rowu, na drogach pogrom, horror, kilkaset stłuczek - przynajmniej w Małopolsce. Nie wiem, jak w innych rejonach.

3. Program komputerowy o wdzięcznej nazwie YoWindow. Może nie ma aż 99,9 % sprawdzalności i nie jest aż tak dobry, jak powyższe strony, jednak w miarę rzetelny. Prognoza pogody w wersji darmowej obejmuje 3 dni. Do pobrania chociażby na stronie www.yowindow.com. Ostrzegam, że zainstalowanie programu podwyższa poziom lenistwa ponieważ najczęściej sprawdzanie temperatury na zewnątrz odbywa się jedynie przez zerknięcie na program. Szczyt wygodnictwa? szczyt lenistwa? szczyt szczytów? W sieci można znaleźć wiele innych widoków, do bezproblemowego zainstalowania w programie. [Program stworzony przez dwóch Rosjan Pawła Repkin i Jurija Elshin, którzy zamieszkują w Sankt Petersburgu. Czyżby nieprzyjazna syberyjska pogoda miała wpływ na kreatywność panów? Paweł napisał kod, a Yuri przygotował zdjęcia].

~~ Estetka ~~

4 komentarzy:

 1. Ze swojej strony polecam numeryczną prognozę pogody:
  http://meteo.icm.edu.pl/
  Bardzo dokładna. Sprawdza się zawsze, gdy ją sprawdzam:) Moi koledzy kiedyś dzięki niej tak sobie wytyczali trasę motocyklami na Mazury, że ani razu nie zmokli, chociaż na trasie widzieli w oddali deszcz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezła rekomendacja :D ... Chętnie przetestuję.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Ja również polecam http://meteo.icm.edu.pl/, nie ma lepszej prognozy pogody! Sprawdza się na prawdę idealnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ją testuję i jestem pod wrażeniem sprawdzalności.
   Pozdrawiam :)

   Usuń

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.