Słysząc przelatujący w oddali samolot zawsze zastanawiam się, gdzie on zmierza?

Obserwacja samolotów w internecie: 
www.flightradar24.com to strona umożliwiająca obserwowanie położenia każdego samolotu (pasażerskiego i dostawczego), który znajduje się na niebie. Zwykłym kliknięciem na wybranej miniaturce uzyskujemy informację o celu podróży, specyfikacji, prędkości, wysokości i innych parametrach. Strona odświeża się w czasie rzeczywistym, oprócz samolotów przelatujących na terenie Stanów Zjednoczonych - z pewnością takie wymogi bezpieczeństwa wprowadzone zostały po 11 września. Nareszcie słysząc przelatujący gdzieś obiekt można sprawdzić, któryż to przerywa nam smaczny sen swoim warkotem -  polecam zaopatrzyć się w aplikację flightradar24 na Androida.
Świetne strony, nie tyle dla osób lubiących podróżować, co dla rodzin, które czekają w domach. Zamiast kilku godzin martwienia się o bezpieczną podróż najbliższych, można wirtualnie przebyć ten lot razem z nimi :) Szczerze podziwiam osoby, które decydują się na ten środek transportu.
Obserwacja samolotów na żywo: 

"Planespotting (ang. plane – samolot, to spot – namierzać) Amatorzy tego hobby najczęściej obserwują samoloty pasażerskie w okolicach pasów startowych lotnisk cywilnych, bądź lotnictwa wojskowego (lotniska wojskowe) - choć to jest raczej utrudnione ze względu na utrudniony dostęp ;) Fakt pojawienia się samolotu oraz jego typ i inne dane są przeważnie notowane. Co niektórzy hobbyści oprócz tego fotografują zauważone obiekty latające. W wielu krajach spotterzy traktowani są przez władze lotnisk jako pierwsza linia ochrony. Fakt posiadania własnej grupy spotterów uważa się za nobilitację dla lotniska. Istnieje też pojęcie RNAV Spotting, czyli robienia zdjęć zazwyczaj samolotom pasażerskim, ale też wojskowym na wysokości przelotowej tj. około 10 000 m. Aby móc robić takie zdjęcia, trzeba mieć bardzo dobry sprzęt optyczny typu luneta, teleskop połączony zazwyczaj z lustrzanką cyfrową, ale zdarzają się też połączenia ze zwykłym kompaktem. Spotterzy dzielą się na grupy obserwujące samoloty wojskowe oraz cywilne. W większości przypadków organizują się w grupy związane z najbliższymi lotniskami."~~Wikipedia

Spotting – hobby polegające na fotografowaniu lub obserwowaniu obiektów związanych z komunikacją. Osoba uprawiające to hobby nazywana jest spotterem (ang. spotter).

Ze względu na obiekt zainteresowania wyróżnia się:
  • Car spotting – obserwowanie i fotografowanie luksusowych samochodów
  • Planespotting – obserwowanie samolotów i lotnisk
  • Trainspotting – obserwowanie pociągów i zapisywanie czasów przyjazdów i numerów
  • Bus spotting – obserwowanie autobusów jednej korporacji
  • Tubespotting – obserwowanie kolejek metra wjeżdżających i opuszczających stacje
  • Spotting 112 – obserwowanie i fotografowanie pojazdów ratunkowych
  • ExtremeSpotting – obserwowanie i fotografowanie samolotów na wysokości przelotowej
PS . Jeśli temat samolotów jest Wam bliski to polecam zagrać w Airilines 2. Mimo sędziwego wieku, gra wciąż posiada to "coś" :)
~~ Estetka ~~

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.