Nie wiem, jak Wy, ale ja często późnym wieczorem spoglądam na niebo. Nie, nie szukam zaginionej gwiazdy czy planety, bądź UFO. Nic z tych rzeczy. Może też macie tak samo, że właśnie wieczorem świat robi się inny, wyjątkowy. A na niebie można czasami zobaczyć coś nieoczekiwanego. Nawet powietrze pachnie inaczej nocą lub wczesnym ranem. Czasami mam wrażenie, że tylko ja na takie rzeczy zwracam uwagę - urocze drobiazgi dnia codziennego. A może to inni mieszkają w miastach smogów, więc poczucie rześkości i słodyczy poranka nie jest im dane? Dobre pytanie.

Kiedyś pisałam posta o amerykańskim astronaucie, który nagrał teledysk na stacji kosmicznej ISS. Chyba nie muszę dodawać, że stacja ta ciągle i ciągle krąży nad naszymi głowami. Wprawdzie dystans do niej to minimum 800 km, jednak są momenty kiedy i my możemy ją dostrzec. I tak w najbliższych dniach sposobność ku temu będzie wręcz idealna. Dlatego zachęcam do sprawdzenia, czy uda się i Wam ją zaobserwować. Siedząc na plaży można najpierw podziwiać zachód słońca, a następnie przelatującą nad głową stację kosmiczną. Niezapomniane wrażenia i wspomnienia :) Dzisiaj np. w Kołobrzegu będzie dość dobrze widoczna od godziny 21:50 do 21:56. Może ktoś zrobi sobie z nią selfie? Wczoraj nawet ja byłam w stanie ją zobaczyć ze swojego balkonu. Niezwykle jasny i szybko przemierzający nocne niebo odległy punkt.

Ładna tapeta na pulpit w temacie posta: tutaj można pobrać :)

Poniżej podaję za stroną www.niebozaoknem.pl, jak można tego dokonać:


1. Wchodzimy na stronę www.heavens-above.com (Jest możliwość ustawienia języka polskiego).
2. Po kliknięciu na „Zmień miejsce obserwacji” wpisujemy miejscowość. Następnie klikamy przycisk „Aktualizuj” i gotowe.
3. Teraz musimy się dowiedzieć, o której godzinie i którego dnia dokładnie nad naszymi głowami będzie przelatywała stacja. Przecież nikt nie ma zamiaru spędzać całej nocy na ciągłej obserwacji nieba, co niekoniecznie musi się zakończyć sukcesem, bo nie każdego dnia możemy dostrzec stację kosmiczną. Po prostu jej rozkład jazdy nie jest stały :) Więc aby uniknąć takich sytuacji, trzeba kliknąć w „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS” i stanie się jasność. Myślę, że tabelka nie sprawi Wam większego kłopotu.
4. Dodam jeszcze parę słów nt. skali jasności. To przecież dość ważne, w końcu od tego zależy, na ile można z Ziemi dostrzec przelatującą stację. A więc im mniejsza liczba, tym jaśniejsza będzie stacja. Np. przelot o jasności -3 jest jaśniejszy, czyli tym samym bardziej widoczny niż ten o wartości -1.
5. Możemy kliknąć na datę pojawienia się ISS w pierwszej kolumnie tabeli. Przejdziemy do strony z mapą nieba, na której ciągłą linią zaznaczony jest tor lotu stacji wraz z czasami dla niektórych pozycji na niebie. Kierunek lotu pokazany jest strzałką na wspomnianej linii.

Po więcej informacji odsyłam na stronę www.niebozaoknem.pl

A pod tym linkiem na bieżąco obserwacja aktualnego położenia ISS www.iss.astroviewer.net

Dodam, że sama będąc dziecięciem, zobaczyłam przelatującą nad moją głową stację. Ona wówczas „instalowała” się na orbicie, a było to….lata świetlne temu hihi^^

 ~~ Estetka ~~

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.