Dzisiaj chciałam napisać o dodatku do wyszukiwarki Google Chrome, który skutecznie poprawia mi nastrój. Łączy w sobie moje umiłowanie do estetyki, harmonii, spokoju ducha, pozytywnej motywacji i minimalizmu. Dzięki niemu surfowanie w internecie jest jeszcze przyjemniejsze. Nic nie przypomina mi o całej masie rzeczy do zrobienia, które nie powinny zawracać głowy w momencie relaksu i odpoczynku. Przyda się zarówno osobom chcącym oderwać się myślami od pracy, jak i potrzebującym skupienia na ukończeniu zadania bez niepotrzebnych rozpraszaczy. Mimo pozornej przewrotności da się to świetnie pogodzić w jednym rozszerzeniu. Minimaliści także uszczkną kawałek z tego tortu. Jednym zdaniem: spokój, harmonia i dawka pozytywnej energii zalecana przez specjalistów ;)

Photo: "The Dirt Road to Paradise": Some rights reserved by Trey Ratcliff.

Zdjęcie z programu. W prawym górnym rogu jest pogoda zawierająca nazwę miasta, a w dolnym znajduje się lista "To do".
Nikogo chyba nie zdziwi, że ucięłam kawałek. Sąsiedzi nie byliby szczęśliwi z serenad pod balkonem. Robię to dla Waszego dobra haha ;D

1. O rozszerzeniu
Zainspiruj się i ustaw swój cel na nadchodzący dzień. Za każdym razem, gdy otworzysz "nową kartę", zobaczysz motywujące przypomnienie o tym, co chcesz w danym dniu osiągnąć. Skoncentrowanie na celu uchroni Cię od kolejnego otwierania Facebook'a czy przeglądania Reddit'a... po raz dziesiąty? 

Zamień stronę "nowej karty" na osobisty pulpit zawierający listę zadań, pogodę, widok i inspirację na każdy dzień. Zamiast nerwów i spisu stron, zakładek, pożeraczy czasu i newsów zastaniesz piękny widok, który pozytywnie nastroi na dalszą część dnia. Wiele osób z pewnością doceni element niespodzianki. Uzależnia troszeczkę i w stopniu, który z pewnością nikomu nie zaszkodzi :)

2. Gdzie je znaleźć?
Rozszerzenie nazywa się "Momentum". Możesz je dodać bezpośrednio ze strony twórców - momentumdash.com. Przy pierwszym uruchomieniu zapyta o Twoje imię, ale będziesz mógł je później zmienić. Więcej o rzeczach drobnych, ale istotnych w pytaniach & odpowiedziach na końcu posta :)

3. W skrócie: jakie ma wady i zalety?
Trzeba pamiętać, że każdy ma odmienny gust. Dla jednego wada może być zaletą. Najważniejsze to wiedzieć, co jest nam w danej chwili najbardziej potrzebne :)

Plusy: 
+ Działa offline 
+ Lista "To do"
+ Pogoda na danym obszarze 
+ Motywujący cytat 
+ Inspirująca fotografia 
Przycisk "Aplikacje"
+ Godzina w dużym formacie
+ Miłe powitanie - program zwraca się do nas po imieniu - uroczo^^


Minusy: 
- Zczytuje lokalizację - nie każdy lubi być widoczny w sieci
- Brak skrótu do zakładek i powiadomień z portali, co jest dla wielu osób wadą
- Brak wyszukiwarki (Mogłaby pojawiać się po najechaniu. Chyba dodam sugestię na ich stronie)
- Brak skrótu do ulubionych stron, najczęściej odwiedzanych, czy ostatnio zamkniętych (Co jest zrozumiałe, gdyż ma motywować, zamiast rozpraszać)

4. Jak się spisuje?
Co jakiś czas zmieniam rzeczy, którymi się otaczam. Wprowadza to świeżość i nową energię, a możliwość testowania nowych rozwiązań ma swoje uroki. Ostatnio zauważyłam, że jest mi ciężko oderwać się myślami od różnych zadań. Dlatego postanowiłam zmienić wszystko przez co w wolnym czasie nie mogę się zrelaksować. Rewolucje objęły też rzeczy na pierwszy rzut oka małe i nieistotne - wbrew pozorom mają wielki wpływ i robią wielką różnicę. Zdecydowałam się na Momentum ze względu na minimalizm, ładne widoki, a także brak miliona pierdółek. Doceniam jego spokój, pozytywną energię i inspirację. Powiem tylko, że spisuje się świetnie :)

5. Komu się przyda?
To rozszerzenie sprawdzi się w dwóch odmiennych sytuacjach:
 • ✔ Praca: Idealne dla osób, które potrzebują motywacji w doprowadzeniu zadania do końca. Program bez niepotrzebnych rozpraszaczy i marnowania czasu. Czysty minimalistyczny wygląd sprzyja produktywności i koncentracji. Przydatny, gdy trzeba sumiennie realizować kolejne punkty z listy. Bez żadnych wymówek, mając na widoku cel główny.
 • ✔ Relaks: Idealne dla osób, które chcą oderwać się od pracy. Zainstalować coś, co pozwoli zapomnieć o czekających obowiązkach. Wcale nie musisz ustawiać swojego celu na ekranie startowym, używać listy zadań do zrobienia, która jest tak ukryta, że nie będzie rzucać się w oczy. Pomiń te funkcje, skup się na pozytywnym cytacie dającym energię, ładnym widoku i minimalizmie wprowadzającym spokój. Jeśli potrzebujesz wyciszenia i kontemplowania ładnych widoków, to przypadnie Ci do gustu. Ja jestem zachwycona :)
 • ✔ Minimalizm: ... i ładne widoki :)
Przydatne pytania & odpowiedzi:
Oczywiście mogłabym napisać: klikaj na wszystko dwa razy i sprawdź co się stanie.
Jednak w obecnej formie jest o wiele ładniej i przejrzyściej ;)
 • Jak zmienić format zegara? Kliknij dwukrotnie na zegar, aby przełączyć format godziny między trybem 12 godzinnym, a 24 godzinnym. AM / PM pojawi się przez chwilę, po czym zniknie, aby utrzymać czysty interfejs.
 • Jak zmienić swoją lokalizację? Kliknij dwukrotnie na lokalizację znajdującą się w prawym górnym rogu, aby włączyć tryb edycji.
 • Jak zmienić imię? Kliknij dwukrotnie na imię, aby włączyć tryb edycji.
 • Jak zmienić jednostkę temperatury? Kliknij dwukrotnie na temperaturę, aby przełączyć między stopniami Celsjusza a Fahrenheita. Nowa jednostka pojawi się na chwilę, a potem zniknie, aby utrzymać czysty interfejs. Dodam, że C i F jest ustawione na podstawie Twojej lokalizacji podczas pierwszej instalacji.
 • Jak zmienić czas? Momentum pobiera czas z komputera. Sprawdź dwa razy, czy czas systemowy i strefa są ustawione właściwie.
 • Jak dostosować tło? W przyszłych wersjach Momentum będzie to możliwe.
 • Masz wybór? Jeśli tak, jak ja jesteś szczęśliwym posiadaczem rozszerzenia i chcesz mieć realny wpływ na codziennie oglądane widoki zagłosuj na swoje ulubione zdjęcia. Wszystkiego dowiesz się z ich Twittera.
 • Co z Firefoxem? Na ich stronie padła sugestia, aby Momentum pojawił się także na Firefoxa. Podobno nad tym pracują, więc warto śledzić temat :)
 • Więcej odpowiedzi na ich stronie
Jeśli komuś spodobał się dodatek i chciałby okazać nieco miłości jego twórcom, zawsze może także odwiedzić ich: Facebooka, i Twittera, bo czemu by nie :) Program bardzo mi się spodobał. Przynosi mi wiele radości i spokoju, więc dlaczego miałabym nie docenić pracy :)

Jakiego rozszerzenia do "nowej karty" Ty używasz? 
Niezależnie od wyszukiwarki podziel się tą tajemną wiedzą w komentarzu.
Używam kilku, więc na pewno informacja się przyda ;)

~~ Estetka ~~

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.