Czy dżdżownice widzą?

Dżdżownice należące do gromady skąposzczętów (Oligochatea) mają dość słabo rozwinięte narządy zmysłów. Mogą jednak odróżniać światło od mroku.

Zresztą normalny wzrok nie na wiele by się im przydał w głębi ziemi, zwłaszcza, że unikają one światła dziennego, bo promieniowanie ultrafioletowe mogłoby je zabić.


Innym wielkim zagrożeniem dla dżdżownic jest makabryczna zabawa dzieci, które przecinają je nożyczkami. Może się przy tym wprawdzie zdarzyć, że przednia część ciała zachowa dotychczasowe funkcje, o ile znajdujące się w niej niezbędne do życia narządy nie zostaną uszkodzone, ale tylna część po kilku konwulsyjnych ruchach z pewnością zakończy żywot. Lepiej więc zakończyć te pożyteczne stworzenia w spokoju.

I tu jeszcze jedna prośba do dzieci, które uwielbiają eksperymenty: nazwa "dżdżownica" może się wprawdzie kojarzyć z dżdżystą pogodą, czyli z deszczem lub wodą, ale to wcale nie znaczy, że można je wrzucać do kałuż, gdyż po prostu się w nich utopią".


Czy koty mają pępek?


Tak, ale tak jak w przypadku większości ssaków miejsce to zarasta idealnie gładko więc trudno jest je potem rozpoznać. Koty nawet z wygolonym brzuchem robią wrażenie jakby w ogóle nie miały pępka. Tylko u ludzi i małp jest widoczna wgłębiona blizna - czyli pępek. Oczywiście u ludzi pępowinę przecina lekarz, natomiast u niemal wszystkich innych ssaków samica przegryza pępowinę i zjada ją razem z łożyskiem.Czy ryby piją wodę?

Jedne tak, inne nie. Wszystko zależy od tego, gdzie żyją: w morzu, jeziorze czy rzece. Zawartość soli w wodzie morskiej jest wyższa niż w organizmie ryby. Różnica ta sprawia, że ryba stale traci wodę na korzyść środowiska.

Ten proces nazywa się osmozą, a polega na przenikaniu wody z roztworu soli o mniejszym stężeniu przez komórki skóry i skrzeli do roztworu o większym stężeniu. Wynika to z dążenia do wyrównania stężeń.

W celu zrekompensowania utraty wody ryba musi pić wodę morską - inne nie ma pod ręką:) W skutek tego do jej organizmu dostaje się więcej soli niż potrzeba. O ile u człowieka nadmiar soli odfiltrowują nerki, po czym jest ona wydalana z moczem, ryby morskie mogą wydalać sól przez skrzela.

W wodach słodkich ta sytuacja wygląda inaczej: ciało ryb słodkowodnych ma wyższe stężenie soli niż woda, której w skutek osmozy pobierają one tak dużo, że nie muszą jej w ogóle pić. Ich problem polega na konieczności pozbycia się nadmiaru wody. Dlatego też ryby słodkowodne siusiają - dziennie mogą wydalić ilość wody równą nawet jednej trzeciej masy całego ciała.

[Source: Peter-Matthias Gaede, Jens Rehländer, Kto pompuje powietrze do papryki] ciekawostka.pl NASA zgubiła dowód lądowania na Księżycu

...ale bzdury ...przecież wiadomo że lądowanie na Księżycu było sfingowane...:P... więcej pod tym linkiem...

Autor: onet.pl

NASA zgubiła oryginalną taśmę z nagraniem pierwszego kroku człowieka na Księżycu. Jej pracownicy obawiają się, że teraz znowu odżyją spiskowe teorie, według których historyczny krok Neila Armstronga był jedynie hollywoodzką mistyfikacją.


W grudniu 1969 roku tan krok oglądało przed telewizorami 600 milionów ludzi. Jednak, jak twierdzi NASA, oryginalny film z tego wydarzenia zapodział się gdzieś w archiwach. Przy okazji wyszło na jaw, że być może najważniejsza kaseta w historii człowieka była beztrosko trzymana wśród setek innych, o nieporównanie mniejszej wartości.

NASA nie traci nadziei i planuje przekopać gigantyczne archiwum z ostatnich 35 lat, licząc, że natknie się na film. Jednak, jak przyznaje jej pracownik, 35 lat to bardzo dużo.

Pentagon chciał stworzyć "gejowską bombę"?

Autor: onet.pl
USA miało plan stworzenia hormonalnej bomby, który zmieniłaby żołnierzy wroga w homoseksualistów, odwróciła w ten sposób ich uwagę od walki i skierowała ją na kolegów.

Sprawę ujawnił Edwar Hammond z Berkeley Sunshine Project - informuje serwis gazeta.pl. Propozycję stworzenia tzw. Gay Bomb złożono armii w 1994 r. - Jeden z rodzajów broni chemicznej, jaką konstruujemy, nie ma na celu zabijania, lecz działa jak silny afrodyzjak, szczególnie silny w przypadkach, gdy spowoduje zachowania homoseksualne - twierdzą naukowcy z Air Force Wright Laboratory w opisie projektu.

- Laboratorium zaproponowało też, że broń, jaką skonstruują za te pieniądze, będzie zawierać substancje chemiczne, które wywołają w armii wroga właśnie zachowania seksualne. To by ją zupełnie zniszczyło: bomba sprawiłaby, że żołnierze staliby się dla siebie nawzajem zniewalająco atrakcyjni - mówi Hammond. Pentagon potwierdził, że laboratorium w 1994 złożyło taką ofertę. Wojskowi twierdzą, że nie byli nią zainteresowani i szybko ją odrzucili. Zapewnili także, że obecnie nie pracują nad rozwojem takiej broni - czytamy w serwisie gazeta.pl.

Pies ma prawo do alimentów

Autor: gazeta.pl
Także psu może przysługiwać prawo do alimentów w przypadku rozwodu jego państwa - uznał sąd w Zweibruecken (Nadrenia-Palatynat) w opublikowanym w piątek wyroku.
Sprawa dotyczyła małżeństwa, które podczas rozprawy rozwodowej uzgodniło, że pies pozostanie z panią, a pan będzie płacił na jego utrzymanie 100 euro miesięcznie.

Rozwiedziony małżonek uznał po jakimś czasie, że płaci za dużo i wypowiedział umowę, zawartą w ramach rozprawy rozwodowej. Była żona postanowiła dochodzić racji swoich i psa przed sądem. Wygrała w dwóch instancjach. Jej były mąż musi płacić w dalszym ciągu.

Dlaczego niebo jest niebieskie ?

Autor: baza.polsek.org.pl
 Jest to efekt rozpraszania światła słonecznego przez ziemską atmosferę. Niebieska część widma jest rozpraszana o wiele bardziej niż pozostałe składowe, bo stopień rozpraszania zależy jak lambda4, czyli im mniejsza długość fali, tym większe rozpraszanie na cząsteczkach atmosfery.

Temat, dlaczego niebo jest niebieskie, a niekiedy czerwone, jest opisany w niemal każdym podręczniku fizyki traktującym o falach. Chodzi tu o rozpraszanie Rayleigh'a (efekt Tyndalla) na fluktuacjach cząstek powietrza. Polecamy Wykłady Feynmana, lub 'Fale' Crawforta.
A dlaczego nie zawsze jest czerwone - warunki pogodowe są różne, czynników wpływających na rozpraszanie jest wiele, zanieczyszczenia, gęstość, wilgotność, i wiele innych.

Wiek słonia


Wiek słonia związany jest z uzębieniem. Uzębienie słonia to sześć lewych i sześć prawych zębów trzonowych – jednak nie rosną one jednocześnie a sukcesywnie.

Przednia powierzchnia zęba w miarę ścierania się kruszeje, stopniowo odpadają z niego drobne, cienkie płytki i w rezultacie ząb maleje. Wówczas na jego miejsce przesuwa się kolejny ząb. Trzy pierwsze zęby słonia, to zęby mleczne. Zużywają się one w ciągu pierwszych dziewięciu lat życia. Czwarty ząb musi służyć słoniowi do ukończenia 20 – góra 25 lat. Szósty ząb – ostatni, który jest wielkości cegły pojawia się w wieku 45 lat i jego zadaniem jest służyć słoniowi przez 20 lat. Potem słoń staje się bezzębny. Z uwagi na sporą (około 150 kg) wymaganą porcję dziennego pokarmu ta sytuacja nie kończy się dobrze – słoń szybko umiera , gdyż nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wystarczająco dużo pokarmu.


Mole nie jedzą

Mały, latający mol prawie w ogóle nie pobiera pokarmu. Jego narządy gębowe i jelito prawie w ogóle nie są rozwinięte. Wygryzione dziury w tkaninach i materiałach są tworem gąsienic – larw mola. Ich ulubionym przysmakiem są włosy pochodzenia zwierzęcego a więc głównie wełna, który stanowi suchy pokarm. Larwa żeruje w swym stałym miejscu od dwóch do trzech tygodni. Jeśli nie ma zbyt dużo jedzenia to trwa to znacznie dłużej. Następnie larwa się przepoczwarza i staje się małym motylkiem. Fruwające w pomieszczeniach mole to głównie samce. Samice w tym czasie szukają nowej kryjówki aby złożyć w nich jaja. Każda samica składa do 100 jaj.


Dlaczego sól topi lód?


Autor: FAQ grupy pl.sci.fizyka
Sól dyfunduje w lód i narusza jego strukturę krystaliczną. Pojawiają się defekty sieci krystalicznej, w związku z czym, łatwiej jest rozerwać wiązania tej sieci.
Potrzebna jest zatem do tego mniejsza energia. Ponieważ miarą temperatury powietrza czy lodu jest zaś średnia energia kinetyczna cząstek tworzących, fakt ten oznacza, iż sieć taka przestaje być stabilna w niższej temperaturze (przy mniejszej energii).

_______________________________________________________________________________________
Source: Wikipedia - Zdjęcie NASA
Source: Wikipedia - Zdjęcie Pies (autor: Autor derivative work: Djmirko , YellowLabradorLooking.jpg: User:Habj ,  Creative Commons 3.0)
Source: Wikipedia - Słoń (autor:  Alina Zienowicz: Ala z,  Creative Commons 3.0 Unported)
Source: Wikipedia - Sól (autor:  Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com],  Creative Commons 3.0 )

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.