Mikołajek (franc. Le Petit Nicolas) – kilkuletni chłopiec, główny bohater serii książek dla dzieci, napisanych przez René Goscinny'ego i zilustrowanych przez Jean-Jacques'a Sempé. Sama do tej pory od czasu do czasu chwytam za którąś z książek serii. Sposób patrzenia na świat, zabawny, czasami dobitnie szczery i nieświadomie ironiczny bardzo mnie bawi. Reakcja otoczenia i dorosłych bywa także powodem do chichotu. Polecam każdemu niezależnie od wieku.

Pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka została opublikowana w 1959 roku na łamach francuskiego dziennika. Żywy odzew ze strony czytelników spowodował, że zdecydowali się stworzyć kolejne opowiadania. W ciągu sześciu lat stworzyli ich 221 historyjek. Wiele z nich zostało zebranych w wydanych w latach 60. pięciu książkach: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Wakacje Mikołajka, Joachim ma kłopoty (później tytuł zmieniono na Mikołajek ma kłopoty). Po ponad 30 latach od śmierci Goscinny'ego jego córka Anna zdecydowała się ujawnić nieznane dotąd opowiadania. Tak powstały kolejne 3 tomy przygód Mikołajka. W 2009 roku ukazał się film oparty na serii książek pt. Mikołajek.
(Okładka: Księgarnia Gandalf)

"W klasie byłem prawdziwym błaznem. Ponieważ jednak dość dobrze się uczyłem, nie wyrzucano mnie"
WIKICYTATY - Mikołajek i inne chłopaki


Ale nikt się nie ruszył, więc lekarz pokazał palcem pięciu z nas.

– Ty, ty, ty, ty i ty! (...)
– Dlaczego my, a nie on? – zapytał Gotfryd, pokazując na Alcesta
– No właśnie – zawołaliśmy chórem, Rufus, Kleofas, Maksencjusz i ja.
– Pan doktor powiedział, że ty, ty, ty, ty i ty – powiedział Alcest (...) Więc to ty masz tam iść i ty, i ty, i ty, i ty. A nie ja!
– Tak? No to jak ty nie pójdziesz, to ani on, ani on, ani on, ani on, ani ja też nie!
* Postacie: Lekarz, Gotfryd, Alcest, Rufus, Kleofas, Maksencjusz i Mikołaj.

Kleofas nie był zupełnie przekonany. Powiedział, że dla niego zwykły alfabet jest już szyfrem.
* Opis: Mikołajek w opowiadaniu Tajemny szyfr.

W klasie pani kazała nam wyjąć zeszyty i przepisywać z tablicy zadania do rozwiązania w domu. Bardzo mnie to zmartwiło, szczególnie jak pomyślałem o tacie, bo kiedy wraca z biura, jest zmęczony i nie ma ochoty na robienie zadań z arytmetyki.
*Postać: Mikołajek

Rekreacje Mikołajka

Wypowiedzi Mikołajka

Alcest to mój kolega, który jest bardzo gruby i który ciągle je.
Ananiasz był tak zdziwiony, że zapomniał płakać.
Ananiasz jest pierwszym uczniem, nie lubimy go zanadto, ale ponieważ nosi okulary i nie można go bić, więc nadaje się w sam raz na sędziego. A poza tym żadna ekipa nie chciała Ananiasza, bo jest za słaby do sportu i płacze z byle powodu.
*Opis: podczas przygotowania do klasowego meczu piłki nożnej.

Euzebiusz jest bardzo silny i bardzo lubi dawać fangi kolegom, a ponieważ Rufus jest jego kolegą, więc Euzebiusz dał mu fangę w nos.
Euzebiusz, jeden kolega, który jest bardzo silny, chciał dać Ananiaszowi fangę w nos, ale Ananiasz nosi okulary i nie zawsze można go bić.
Nie lubię, kiedy tata i mama sprzeczają się, ale za to strasznie lubię, kiedy się godzą.

On jest bardzo silny i lubi dawać pięścią w nos, ale żeby w kuper, to mnie zdziwiło, chociaż rzeczywiście Alcest wyglądał jak tłusty kurak.
*Opis: O grożącemu Alcestowi „kopnięciem w kuper” Euzebiuszu.

Ciekawostki: René Goscinny & Mikołajek (Source: Qlturka)

 • René Goscinny stworzył, jak wyliczono, 2120 postaci. Oprócz Mikołajka narysował także takich bohaterów, jak Lucky Luck czy Asteriks i Obeliks. Jego dzieła wydano w 500 mln egzemplarzy i przetłumaczono na 107 języków. Przygody Mikołajka przełożono na 30 języków. Sprzedano ich na świecie już ponad 10 mln egzemplarzy.
 • Obrazki ilustrujące przygody Mikołajka na łamach "Sud-Ouest Dimanche" były czarno-białe, gdyż takie były tańsze. W takiej formie ukazywały się do 2008 roku. Nieznane przygody Mikołajka, zilustrowane przez Sempégo dopiero wiosną 2008 roku, to jedyna książka o Mikołajku, w której rysunki są kolorowe.
 • René Goscinny ma polskie pochodzenie, jego ojciec Stanisław był warszawiakiem. 
 • W Polsce, w roku 1986 ukazała się książka "Mikołajek w szkole PRL". Autorka, Maryna Miklaszewska, zachowując pozory książki dla dzieci, opisała absurdalną rzeczywistość socjalizmu. Książka doczekała się aż sześciu wydań (w tym czterech nakładem podziemnego wydawnictwa). 
 • Przed majowymi wyborami prezydenckimi w 2007 roku ukazała się we Francji książka Mikołajek, Ségolène i inne chłopaki, sygnowana nazwiskami Gospé i Sempinny. Aluzja dotyczyła dwóch politycznych rywali kandydujących na stanowisko prezydenta, Nicolasa Sarkozy'ego i Ségolène Royal.
 • Wybierając imię dla głównego bohatera, Sempé inspirował się nazwą wina. W wywiadach wspomina, że jechał autobusem na spotkanie z dyrektorem "Le Moustique" i miał tego dnia nazwać bohatera, którego rysunki właśnie zamieszczał w gazecie. Zobaczył przez okno reklamę francuskich win "Nicolas". Bardzo mu się spodobała i stąd imię małego urwisa.
 • Jean-Jacques'a Sempé:  Nauka szła mu tak bardzo źle, że za brak zdyscyplinowania został wydalony z gimnazjum w Bordeaux. Próbował szczęścia w różnych zawodach, m. in.: pomocnika u dostawcy win, gońca biurowego i wychowawcy na koloniach dla dzieci. W 1950 wstąpił na ochotnika do wojska i wyjechał do Paryża. Source: 
W 2009 roku ukazał się film oparty na serii książek pt. Mikołajek. Powiem tylko...rozczarowanie. Pierwsza myśl po obejrzeniu filmu. Cały urok tkwi w książce, genialnych ilustracjach i sytuacjach. Ich różnorodności i wielu pobocznych wątkach. Film potratował to wszystko zbyt ogólnie. Jednak być może komuś film bardziej przypadnie do gustu. Warto obejrzeć, aby samemu wyrobić sobie zdanie.

~~ Estetka ~~

2 komentarzy:

 1. René Goscinny urodził się w Paryżu, w rodzinie polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia, jako syn Stanisława „Simkha” Gościnnego, inżyniera chemika z Warszawy i Anny Bereśniak-Gościnnej z Chodorkowa (obecnie na Ukrainie)... (wikipedia)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ważny jest dorobek tego autora, a nie wyznanie jego ojca.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.