Niemcy choć są naszymi zachodnimi sąsiadami, to jednak ich życie, kultura i zwyczaje różnią się znacznie od naszych. Pewna odmienność oraz inny sposób patrzenia na życie sprawia, że Niemcy mogą być dla nas bardzo ciekawi.

Idealnym podsumowaniem jest skecz (w dalszej części posta) - mnie ubawił do łez ;)

Nazwa Niemiec wywodzi się...
Polska nazwa „Niemcy” oznacza tyle co niemi, niemowy. Język niemiecki należy do grupy języków germańskich i znacznie różni się od języków słowiańskich. Dawni mieszkańcy terenów naszego kraju nie byli w stanie porozumieć się z Niemcami i dlatego określili ich jako Niemych (nie mówiących). 

Czy wiesz, że Niemcy wolą mieć łącze internetowe niż partnera?
Jak pokazują badania przeprowadzone przez niemiecki Bitkom, 84% Niemców w wieku 19-29 lat stwierdziło w ankiecie, że poradziłoby sobie bez obecnego partnera życiowego, czy bez samochodu, ale nie bez łącza internetowego. Z tych samych badań wynika, że 97% badanych nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego.

Niemcy - kawoszami?


Tradycyjne niemieckie śniadanie to najczęściej biała kiełbasa. W Niemczech jest ponad 300 gatunków chleba i ponad 6 tysięcy gatunków piwa, którego zaraz po Czechach piją najwięcej w Europie. Niemcy są kawoszami. Kawa cieszy się u nich znacznie większym uznaniem niż herbata.

W odżywianiu Niemców dużą rolę pełni chleb. Uważa się, że Niemcy są krajem, w którym istnieje najwięcej różnych gatunków chleba. Kuchnia niemiecka jest bardzo pożywna, królują w niej ziemniaki i wieprzowina. Mięsa wieprzowego używa się do wyrobu kiełbasy (Wurst), która jest nie tylko popularną przekąską, ale i podstawowym elementem kuchni. W Bawarii są np. specjalne Wurstküchen (kuchnie kiełbasowe).


Zabytki

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym zabytkiem Berlina jest Brama Brandenburska(Brandenburger Tor), wzniesiona jak brama miejska i łuk triumfalny na wzór budowli ateńskich. Bardzo charakterystyczna jest też wieża telewizyjna(Fernsehturm) przy Alexanderplatz – wysoka na 368m wieża widokowa ze słynną obrotową restauracją. Niemcy są krajem mającym największe zagęszczenie teatrów operowych. W właśnie w tym kraju żyli tacy wielcy kompozytorzy jak: Wagner, Mozart, Liszt, Beethoven, Schumann, Bach.

Niemcom zawdzięczamy zwyczaj strojenia choinki.

Ludność Niemiec - wielkość
Niemcy są w Europie państwem o największej liczbie ludności. Obecnie mieszka około 82 milionów ludzi. Na Niemcy składa się 16 krajów związkowych (landów) posiadających odrębne parlamenty, rządy, tradycje i dialekty. 

Ponad 20 mln mieszkańców Niemiec (ok. 25%) to emeryci i renciści. Około 15,3 mln mieszkańców Niemiec (ok. 19%) to osoby nieniemieckiego pochodzenia.

Nie można też zapomnieć o słynnej niemieckiej dokładności i umiłowaniu do idealnego porządku - nawet pluszowy miś się nie wywinie ;)Sylwester w Niemczech
Niemcy noc sylwestrową najchętniej spędzają w teatrze (ins Theater) i schroniskach (auf einen Skihütte). Chętnie chodzą też na wielkie bale sylwestrowe (auf einen großen Ball).

Tradycyjną Sylwestrową potrawą w Niemczech jest karp (Silvesterkarpfen). Jego łuska przez cały kolejny rok noszona jest w portfelu jako talizman, mający moc odganiania finansowych kłopotów. W Niemczech do dziś przetrwały stare, sylwestrowe obyczaje, jak: wróżenie z wosku (der Wachs) Niemcy podczas składania sobie życzeń Noworocznych obdarowują się amuletami, mającymi przynieść szczęście np. czterolistnymi koniczynami i podkowami. 

Najzabawniejsze podsumowanie na temat języka niemieckiego! :D
Kartoflane ferie
Letnie wakacje (Sommerferien) trwają w Niemczech tylko sześć tygodni. W zależności od landu, rozpoczynają się pod koniec czerwca lub na początku lipca, a kończą w sierpniu. Niemieckie dzieci, jesienią (im Herbst) mają kila lub kilkanaście (w zależności od landu) dni wolnych od szkoły, zwanych feriami kartoflanymi.
Karnawał w Niemczech
darmowy hosting obrazków
Największa impreza niemiecka
czyli Oktoberfest ;)
Dla wtajemniczonych i zrzeszonych w odpowiednich stowarzyszeniach, karnawał w Niemczech rozpoczyna się już w listopadzie! Jego „stolicą” jest północna Nadrenia - Westfalia, gdzie co roku jedenastego dnia, jedenastego miesiąca o godzinie 11.11 rozpoczyna się karnawał.
 W Kolonii, karnawał nazywany jest piątą porą roku. W ostatni czwartek karnawału (Weiberfastnacht) rozpoczynają się tzw. szalone dni (tolle Tage). W Nadrenii i Westfalii kobiety uzbrojone w nożyce obcinają mężczyznom krawaty i szturmem zdobywają ratusze, by otrzymać symboliczne klucze do bram miasta i przejąć nad nim władzę. Zapustny poniedziałek (Rosenmontag) stanowi punkt kulminacyjny niemieckiego karnawału. Roztańczone i rozśpiewane, poprzebierane w karnawałowe kostiumy tłumy wylegają na ulice. Odbywa się niezliczona ilość balów i parad. Szalone zabawy kończą się po 7 dniach w Środę Popielcową.

Czy wiesz, że 10% książek na świecie jest napisana po niemiecku?

W XIX wieku natomiast z kilku dialektów niemieckich rozwinął się w USA język pensylwański. Około 100 milionów osób posługuje się językiem niemieckim jako językiem ojczystym, co oznacza, że język niemiecki zajmuje 10 miejsce w świecie. Łącznie mówi po niemiecku ponad 120 milionów osób. Około 8% wszystkich stron internetowych jest w języku niemieckim. Dla porównania: około 50% stron internetowych zredagowano w języku angielskim. Język niemiecki nauczany jest w wielu krajach; po angielskim stanowi najbardziej rozpowszechniony język w Europie.

Ciekawostki na temat języka niemieckiego. 
darmowy hosting obrazków
 Pałac Augustusburg w Brühl
Język niemiecki jest językiem urzędowym nie tylko w Niemczech, lecz także w Austrii, Księstwie Liechtenstein, w większych częściach Szwajcarii- udział niemiecki wynosi tu ponad 60%, Belgii, Luksemburga, Unii Europejskiej, Północnych Włoch, Danii i w Watykanie (Gwardia Szwajcarska).
Język niemiecki to język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. 

46 literowy wyraz - dla Niemców to nie problem ;)

W języku niemiecki bardzo często łączy się wyrazy w jeden większy, przykład: głowa - Kopf, ból - Schmerz, a więc bóle głowy to Kopfschmerzen. 

Kilka z najdłuższych niemieckich wyrazów:


Das Eisenbahnknotenpunkthinundherschrieberhauschen
- budka dróżnika

Das Damenfussballweltmeisterschaftsqualifikationsspieluebertragung
- transmisja z meczu kwalifikacyjnego mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet

Das Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz
- regulacje prawne dotyczące przeniesienia obowiązków nadzoru znakowania bydła i wołowiny.

 
Może zainteresują Cię także:
  __________________________________________________
  Source: Wikipedia - Niemcy - Zdjęcie (Autor: Hochgeladen am 26. März 2007 von [ priotography ] (CC BY 2.0) )
  FreeDigitalPhotos.net: Photo Piwo
  Kawa latte przez Petr Kratochvil: Photo 

  17 komentarzy:

  1. Ciekawa strona. :) Bardzo przydały mi się ciekawostki o Niemczech do zadania domowego. :) Pozdrawiam :D

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Mam nadzieję, że "dostaniemy" dobrą ocenę z zadania ;)
    Pozdrawiam :)

    Usuń
  2. Dowiedziałam się stąd dużo ciekawych i interesujących mnie informacji! :)
   Dziękuję!

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Bardzo proszę i zapraszam ponownie :)
    Pozdrawiam :)

    Usuń
  3. Dobra strona, dużo ciekawostek itp. Przydadzą mi się na konkurs o Niemczech. :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Miło mi to słyszeć. Dziękuję i życzę szczęścia w konkursie :)
    Pozdrawiam

    Usuń
  4. Dzięki to na przyre najlepsze wypracowanko. Kurcze czego mi akurat przypadli Niemcy. Koleżanka wzięła co najłatwiejsze Francja i Wielka brytania. Dzięks

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Łatwiejsze nie zawsze znaczy ciekawe :)... a nie ma nic gorszego niż ziewanie z nudów podczas pisania wypracowania ;)
    Pozdrawiam

    Usuń
  5. Fajna stronka, przyda się do wypracowania z niemieckiego :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Znam ten ból...musiałam co tydzień pisać wypracowanie z niemieckiego :( Takiego miałam "sympatycznego" nauczyciela ;)
    Pozdrawiam :)

    Usuń
  6. Super stronka :) Dowiedziałam się dużo przydatnych rzeczy :) Wszystko przyda mi się później,ponieważ uczę się niemieckiego i zamierzam odwiedzić naszych sąsiadów :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dziękuję za miłe słowa. Życzę udanej podróży do Niemiec i pamiętaj - kup koniecznie słodycze, tam są najlepsze.
    Pozdrawiam :)

    Usuń
  7. Idealna strona na konkurs z niemca ;)
   PS.i na przedstawienie
   dwa w jednym :o :D :)
   Super!!!♥♥♥

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Świetnie, że się przyda :) Trzymam kciuki za przedstawienie :)

    Pozdrawiam

    Usuń
  8. Fajne duzo sie dowiedzialam , sprawdzilam ta strone tyklo dlatego ze mam sie do niemiec przeprowadzic i nie wiem czy warto jakbys mogla mi doradzic bylabym wdzieczna ! Dziekuje !

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. To jest zbyt poważna decyzja, abym mogła Ci doradzać. Mam nadzieję, że niezależnie co postanowisz, osiągniesz w życiu spełnienie i będziesz szczęśliwa.

    Pozdrawiam :)

    Usuń
  9. Fajna stronka dzięki będe miał najlepsze wypracowanie z klasy WIELKI DZIĘKS

   OdpowiedzUsuń

  Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
  ✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
  Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.