Kto powiedział, że drewniana skrzynka służy tylko do siedzenia? ;)

Ten wyjątkowy instrument ma bardzo interesującą historię. Pochodzi z Afryki i został wymyślony przez afrykańskich niewolników. Później trafił do Europy, gdzie zaczęli używać go muzycy flamenco. 

Kachon (z hiszp. cajon - "skrzynia") to taka skrzynka perkusyjna, na której siedzi się i gra, uderzając dłonią w górną jej część ...

Jak instrument zwany Kachon wyznaczył nowe trendy w muzyce flamenco?
Kachon
Rumba flamenco zwana także rumbą gitana, cygańską rumbą, hiszpańską rumbą lub po prostu Rumbą to styl muzyki flamenco pochodzący z Hiszpanii. Początkowo  muzyka wykonana była na instrumentach perkusyjnych. Taniec, który jej towarzyszył był improwizowany z widocznymi ruchami bioder i ramion. Bardziej otwarcie emanował seksualnością niż pozostałe style tańca flamenco. Jest znany jako jeden z "the ida y vuelta" czyli powracających/obiegowych piosenek. Muzyka ta wyszła z Hiszpanii i rozeszła się po świecie. Zawędrowała także na Kubę, a następnie wróciła do Hiszpanii (19 wiek) w nowej uzupełnionej formie. Została zmodyfikowana i grana z gitarami, klaskaniem rąk, body slaps, kastanietów i naszym Cajon'em...

Jak brzmi Kachon?
Brzmienie Cajón trudno dokładnie zdefiniować. Nie jest to dźwięk perkusji, ani też skrzynki na owoce. Aby lepiej przedstawić jego brzmienie wklejam filmik, na którym zobaczycie z czym to się je ;) Dziewczyna jest zachwycająca - szczególnie jej poczucie rytmu.Niezwykła dziewczyna, której pasją jest granie na Kachonie. Często gra ze swoim zespołem i ten film jest także jendym z zapisów jej występów. Na swoim YouTubowym uczy jak wydobywać poszczególne dźwięki z tego pudełka. Nazywa się Heidi Joubert, mówi po angielsku, jednak nie trudno ją zrozumieć. Zachwyca mnie jej poczucie rytmu. Wybijanie go przez chwilę może nie jest jeszcze tak trudne, jednak utrzymanie go przez dłuższy czas jest bez wątpienia już wyczynem. Polecam przeszpiegować jej kanał na YouTube, bo ma wiele ciekawych filmów: jak koncertuje z zespołem (filmik wyżej), a także wymienionych już wcześniej lekcji. Śpiewanie i jednoczesne wybijanie rytmu wychodzi jej nadzwyczaj dobrze, jednak składają się na to lata praktyki :)PS. Nowoczesnym przedstawicielem nurtu new flamenco jest Jesse Cook. Jego twórczość zaliczana do nurtu zwanego new flamenco, który stanowi fuzję jazzu, muzyki latynoamerykańska, flamenco oraz world music. M.in. 23 września zagrał we Wrocławiu - mnie tam niestety nie było. Jedyne co mogę w ramach rekompensaty, to posłuchać kilku jego piosenek. Polecam szczególnie "The Rumba Foundation Medley". Jesse Cook jest świetnym muzykiem, a w zanadrzu chowa także kilka ciekawostek o sobie. 

Jeśli chcesz wiedzieć co wspólnego ma Jesse Cook i „Seks w wielkim mieście” ? - zajrzyj tutaj :)


~~ Estetka ~~

9 komentarzy:

 1. Ma talent dziewczyna . No i bardzo ciekawy instrument :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać, jeżeli tylko się chce, można zagrać na wszystkim :D

   Usuń
 2. Skojarzenie z cojones nasuwa się natarczywie i w sposób niepowstrzymany. Ciekawe, czy w Hiszpanii jest mistrz, który gra "tymi" na tym i czy brzmi to aż tak wulgarnie jak ten komentarz?:)

  PS. Droga Estetko mam nadzieję, że ten komentarz nie godzi w Twój zmysł estetyczny. Jeżeli tak, to bez sentymentu usuń ten komentarz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż...to nas ludzi rozróżnia, że każdy ma swój indywidualny tok myślenia :D Dzięki temu na świecie jest super ciekawie :)

   Usuń
  2. ... i dzięki temu zwiększa się ruch na blogach:)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Zamieszczając go właśnie miałam nadzieję, że innym też się spodoba.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. No niestety nie mam polskich znakow.
  Cajon super sprawa! Mona kupic za kilka stow polski bardzo dobry QQBUUM, na zamowienie. Polecam bo warto. Cajon prawie zastepuje perkusje i szybko mozna sie nauczyc grac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaciekawił mnie do tego stopnia, że musiałam o nim wspomnieć. Sama jeszcze nigdy na nim nie grałam, ale myślę, że trzeba posiadać niezłe wyczucie rytmu. Dzięki za komentarz... ktoś kto będzie szukał tego instrumentu i trafi na mojego bloga na pewno weźmie Twoje rady pod uwagę.
   Pozdrawiam :)

   Usuń

Spodobał Ci się post? A może chcesz coś dodać? Zapraszam do napisania komentarza
✔ Komentarze są moderowane (wyświetlą się po zatwierdzeniu)
Jeśli nie masz bloga też możesz napisać komentarz - wybierając z paska opcję: Anonimowy. Dopisz swój nick, wtedy będę wiedziała do kogo się zwracam.